איך בוחרים חברת ניהול אתרים?

כמו בתחום בניית אתרים, גם התחום של ניהול אתרים עשיר ורווי בחברות ועצמאים המציעים שירותים בתחום. בעלי אתרים לא תמיד יודעים להבחין בין אנשי מקצוע רציניים ובין חובבנים (במקרה הטוב) וחאפרים (במקרה הרע) בתחום האינטרנט. הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לבחור חברת ניהול אתרים איכותית ומקצועית.

  1. האם לחברה יש אתר אינטרנט? זה נשמע אולי מצחיק והזוי, אבל יש חברות שמציעות ניהול אתרים ואין להן אתר אינטרנט. נראה לכם סביר והגיוני לתת לחברה שאין לה אתר משלה, לנהל את האתר שלכם? אנחנו כבר יכולים לומר לכם שזו תהיה טעות מרה. זה אפילו לא "הסנדלר הולך יחף", יותר לכיוון של "הסנדלר לא יודע לתקן נעליים".
  2. בדקו את תיק העבודות ורשימת הלקוחות של החברה – האם יש ברשימה אתרים של ממש, או שהעמוד מכיל כמה לוגואים, בלי קישורים לאתרים המנוהלים? חברת ניהול אתרים רצינית תראה אתרים אמיתיים שהיא מנהלת, כולל לינקים לאתרים האלה. רשימת לקוחות או לוגואים כל אחד יכול ליצור, והן לא תמיד משקפות את המציאות.
  3. כמה זמן לוקח לקבל מענה מהחברה? שלחו מייל או הודעה דרך האתר. כמה זמן לוקח להם לענות? אם לא קיבלתם תשובה אחרי יום-יומיים, ברור לחלוטין שלא תקבלו שירות מהיר ויעיל גם בהמשך הדרך.
  4. האם ברור מי עומד מאחורי החברה? חברות אינטרנט רבות מציגות דפי "אודות" מעורפלים, ללא פרטים אמיתיים על האנשים שעומדים מאחורי החברה. מומלץ להתרחק מחברות כאלה.
  5. האם הם מבינים את הצרכים שלכם? אם שלחתם הודעה וקיבלתם הצעת מחיר גנרית וכללית, בלי ששאלו אתכם פרטים לגבי סוג האתר שצריך לנהל, נפח העבודה, מה הצרכים שלכם בניהול האתר (כולל קידום או לא, כולל כתיבת תכנים, תחזוקה בסיסית בלבד וכו') והאם אתם מעדיפים לעבוד בריטיינר או בנק שעות – ברור שלא יתאימו את ניהול האתר לדרישות שלכם, ויבצעו את ניהול האתר בלי להבין אתכם ואת השוק שבו אתם פועלים.
  6. האם הוצע לכם מחיר חודשי זול מאוד? ניהול אתר כולל קידום במנועי חיפוש צריך לעלות כמה אלפי שקלים בחודש. כמובן שאין דין אתר תדמיתי קטן כאתר איקומרס, אולם ניהול אתרים רציני ומושקע לא יכול להתרחש אם לוקחים מכם כמה מאות שקלים בודדים – שכן רוב הסיכויים שאז מדובר בתחזוקה בסיסית בלבד.
  7. האם החברה מתמחה בניהול אתרים? השוק מוצף בחברות העוסקות בניהול מדיה חברתית (פייסבוק, אינסטגרם וכו') ו"על הדרך" מציעות שירותי ניהול אתרים. אנחנו ממליצים להימנע מלשכור את שירותיהן של חברות כאלה. ניהול אתרים הוא תחום מורכב וצריך להוות את הליבה העסקית המרכזית של החברה או העצמאי שבשירותיהם אתם מעוניינים.
  8. האם מבקשים מכם להתחייב לטווח ארוך מיד בהתחלה? זה נכון שקידום אתרים לוקח זמן רב, ובדרך כלל עוברת שנה עד שרואים תוצאות משמעותיות, אולם אין סיבה להתחייב לחברת ניהול או קידום למשך שנה אם לא עבדתם איתה קודם לכן. אתם עלולים למצוא את עצמכם כבולים לספק שירות לא מקצועי, בלי דרך להשתחרר ממנו. בחרו בשירותי ניהול אתרים על בסיס חודשי, שלא דורשים מכם התחייבות לטווח ארוך.