אתרים שאוחסנו בחברת בוקס נעלמו מהאוויר ומגוגל; מה עושים?

אתר אינטרנט שנעלם מהאוויר לכמה שעות הוא עניין רציני, תקלה שיכולה לגרום נזקים כלכליים. בחברת אחסון אתרים מתוקנת, אין הרבה תקלות כאלה, אם בכלל, ואם כן – הן מטופלות בתוך זמן קצר. כמובן שאין באמת מצב ריאלי בו אתר נמצא באוויר 100% מהזמן, אולם אנחנו כבר בשנת 2022, וזמינות אתר האינטרנט שלכם לא צריכה בכלל להיות נושא שמטריד אתכם.

עכשיו, תארו לעצמכם מצב שבו האתר שלכם לא נמצא באוויר שבועיים. זה נשמע לכם סביר והגיוני? מדובר בשערורייה שגורמת נזק של עשרות אלפי שקלים לעסקים קטנים רבים, שעשו את הטעות ואיחסנו את האתר שלהם בחברת בוקס הישראלית. על פי הדיווח בוויינט, "תקלה ממושכת בחברת השרתים בוקס משביתה עסקים קטנים רבים ופוגעת בלקוחות שמפעילים באופן פרטי… עוד נטען שהמענה בשירות הלקוחות לוקה בחסר עד לא קיים וכן שחלק מהגיבויים נעלמו. זאת לא התקלה הראשונה של החברה. ב-2020 אירעה תקלה דומה לכאורה וגם אז נשמעו תלונות על השירות ועל בעיות לכאורה בגיבויים".

התקלה פה חמורה פי כמה וכמה, מכיוון שנראה שלפחות עבור חלק מהלקוחות – אין לחברה גיבויים. לא ניתן לדעת מהכתבה מה הסיבה להיעלמות הגיבויים. אולי הם נמחקו, אולי לא נשמרו כמו שצריך, ואולי לא בוצעו מעולם. בכל מקרה, לקוחות שסמכו על שירות הגיבויים של בוקס מצאו את עצמם ללא אתר וללא גיבויים, ובסופו של דבר, גם ללא מענה ראוי משירות הלקוחות של חברה לה הם משלמים כסף (ובכלל לא משנה כמה כסף בשלב זה).

אתר שיורד מהאוויר ליותר מכמה ימים יימחק מגוגל באופן מוחלט. שבועיים של אתר לא זמין מהווים נזק עצום מבחינת SEO (קידום האתר) וכמובן כל פעילות שיווקית אחרת. בזמן הזה אי אפשר להריץ קמפיינים ממומנים, לשתף תכנים במדיה חברתית, והלקוחות לא יכולים לפנות לעסק דרך הערוץ המרכזי שלו – אתר האינטרנט. בשלב זה, בעלי האתרים צריכים לקבל החלטות קשות. הם יכולים לחכות עד שבוקס תשחזר את האתר שלהם, אבל לפי מה שמסתמן, במקרים מסוימים ייתכן ולא תהיה אפשרות כזו. שחזור אתר שנמחק ללא גיבוי יכול להיות בעייתי ומורכב, ולא תמיד אפשר להציל את כל התכנים. למרבה הצער, בחלק מהמקרים לא תהיה ברירה, ובעלי העסקים יצטרכו להקים מחדש את האתר שלהם, כולל כל העלויות שכרוכות בכך.

אין ספק שהאחריות מוטלת כאן על חברת האחסון, אבל אם אתם בעלי אתר אינטרנט, כדאי מאוד שלא תסתמכו על הגיבויים האוטומטיים שהיא אמורה לבצע בעצמה בשרתים. אם יש לכם אתר וורדפרס, אתם בהחלט יכולים לגבות אותו לבד, ולא פחות חשוב – לשמור את הגיבויים במקום שאינו שרת האחסון (כלומר, במחשב שלכם או בשירות ענן אחר שיש לכם).

ישראלים, כמו ישראלים, נוטים לחפש את הדיל הזול ביותר, גם כאשר מדובר באחסון אתרים. אין דבר רע במציאת אחסון אתרים זול ומשתלם, אבל על איכות לא צריך להתפשר. אתר אינטרנט הוא הנכס הדיגיטלי החשוב ביותר שלכם, העוגן השיווקי שבו כדאי להשקיע את רוב המשאבים והמאמצים. וכשמדובר על נדל"ן – גם באינטרנט – יש חשיבות עצומה לתשתית שעליה הוא יושב. לכן, בחירת חברת אחסון אתרים איכותית היא קריטית לניהול האתר והעסק שלכם בכלל. ניהול אתרים מקצועי יבטיח לכם שלאתר שלכם יש גיבויים סדירים, ולא תמצאו את עצמכם בלי אתר אינטרנט לזמן ממושך, מכיוון שבמקרה של תקלה – היא תטופל מיידית.