למה דרופשיפינג הוא רעיון גרוע שלא יכניס לכם כסף

דרופשיפינג (Drop shipping) הוא מונח שאפשר היה להיתקל בו בכל מקום בשנים האחרונות, במיוחד עם פרוץ הקורונה ב-2020. תיאורטית, מדובר בדרך בעלות נמוכה להרוויח כסף באינטרנט. אין צורך להחזיק מוצרים פיזיים או מלאי מסוג כלשהו. לכן, דרופשיפינג הפך למודל עסקי פופולרי שנראה שקל להיכנס אליו, ולמעשה – כל אחד יכול. אם תחפשו דרופשיפינג בגוגל, תיתקלו בהרבה סיפורי הצלחה, ונראה על פניו שמדובר בשיטה מצוינת להכנסה פסיבית עם מינימום מאמץ. אבל מדובר באשליה אופטית.

יש כאן כמה בעיות עיקריות: תחרות ושוק רווי, שבו הרבה שחקנים מנסים לעשות את אותו הדבר; העובדה שאינכם מחזיקים מלאי משמעותה שאתם מסתמכים על ספקים של צד שלישי שיספקו, יארזו וישלחו סחורה ללקוחות שלכם. זה כאילו הקמתם עסק אבל נתתם למישהו אחר לשלוט בו. וגם אם מצאתם נישה רווחית – בדרך כלל מדובר ברווחים לזמן קצר מאוד. אז אחרי שעשיתם את המכה – מה השלב הבא?

במאמר זה, נסביר מדוע דרופשיפינג הוא רעיון רע ונחשוף כמה מהפגמים הקריטיים במודל העסקי של השיטה הזו.

מה זה דרופשיפינג?

דרופשיפינג היא שיטת תיווך קמעונאית. מי שעוסק בדרופשיפינג, מפרסם מוצרים בדרכים שונות, מקבל הזמנות מלקוחות, אבל לא מספק אותן ישירות, אלא פונה לצד שלישי, והוא שולח את ההזמנה ללקוח הקצה.

המטרה היחידה כאן היא למכור סחורה ברווח ולהציע את המחיר הטוב ביותר ללקוח. הנתונים מראים שהרוב המכריע של עסקי הדרופשיפינג נכשלים. הנה למה:

שינויים בהרגלי הצריכה

עם האיום של מיתון, 2023 לא נראית מבטיחה עבור חנויות אינטרנטיות, במיוחד אם הן לא מציעות מוצר ייחודי או חיוני. הרגלי הצריכה של אנשים משתנים, וסביר שבשנה-שנתיים הקרובות הם יהיו מוכנים לקנות מוצרים חשובים באמת. רוב מוצרי הדרופשיפינג הם מוצרי נוחות לא הכרחיים, שהלקוח יכול לוותר עליהם בקלות, במיוחד במצב של אי ודאות כלכלית.

תחרות עזה בתחום הדרופשיפינג

כדי לבלוט בשוק עם כמות מתחרים מטורפת, צריך להיות מעולה בשיווק, לייצר תוכן איכותי על בסיס יומיומי, כולל תוכן וידאו, ואפילו להוציא די הרבה כסף על קמפיינים ממומנים. ברוב המקרים, הרווחים מדרופשיפינג לא מכסים את ההוצאות האלה והזמן שתבזבזו על השיווק פשוט יילך לריק.

חיי מדף קצרים

אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שדרופשיפינג הוא מודל גרוע, היא חיי המדף הקצרים של המודל העסקי. ייתכן שתמצאו את המוצר הטוב ביותר ותקבלו המון הזמנות. עם זאת, קל מאוד לשכפל את הקופי שלכם ולמצוא ספק אחר שימכור את אותו מוצר, ופתאום השוק מוצף במוצרים כמו שלכם, שכולם מנסים למכור בבת אחת.

עלייה במחירי המשלוחים והמודעות

מאז הקורונה, אנחנו רואים עלייה עקבית ומתמשכת במחירי המשלוחים בעולם. בחלק מהמקרים, הלקוחות מוכנים לספוג את זה, אבל כשמדובר במוצרים זניחים כמו אלה שנמכרים בדרופשיפינג, רוב הצרכנים לא יסכימו לשלם אקסטרה על משלוח. כלומר, המשווק בדרופשיפינג צריך להתפשר על רווח קטן יותר כדי להמשיך למכור ולפצות על עלויות המשלוח הגבוהות.

גם עלויות הפרסום עולות, בגלל האינפלציה והעובדה שהשוק מוצף. כך, יותר קשה לבלוט בשוק וההוצאות על הפרסום גדולות יותר – מה ששוחק עוד יותר את הרווחים מדרופשיפינג.

חוסר ודאות במלאים

שרשראות האספקה עדיין מגמגמות בכל העולם. המלחמה המתמשכת באוקראינה, הקורונה שהתפרצה מחדש בסין ועוד המון גורמים תורמים ישירות לבעיה הזו.

דרופשיפינג מסתמך על ספקים וסיטונאים צד שלישי שיטפלו בהזמנות. אין לכם שליטה במלאי או באספקה, ולכן אין לכם שליטה בעסק. מה גם, שאתם עלולים למצוא את עצמכם עם הרבה מאוד לקוחות לא מרוצים.

תשלום מסים בגין דרופשיפינג

שלא במפתיע, הרבה אנשים חושבים שדרופשיפינג הוא גם דרך מצוינת להעלים מסים ולא לדווח למס הכנסה או מע"מ, או בכלל לנהל עסק תקין. יש לא מעט אנשים שעושים דרופשיפינג במקביל לעבודתם כשכירים, ולא מבצעים תיאום מס או בכלל מדווחים על ההכנסות. מדובר בהכנסה שיש לדווח עליה, וכמובן צריך ניהול ספרים ובכלל ניהול עסק ברמה סבירה כדי לעשות דרופשיפינג, מה שמוסיף להוצאות הכלליות של ניהול "עסק" שכזה.

הכנסה פסיבית, נכסים דיגיטליים והונאות

למרות שדרופשיפינג לא כולל ניהול מלאי, יש עדיין הרבה אנשים שרוצים לעסוק בתחום אבל מבלי באמת להתעסק עם כל הבלאגן של מציאת ספקים וטיפול בלקוחות. בגלל זה, יש בשוק כמות לא קטנה של חאפרים ונוכלים, שמציעים לכם נכס דיגיטלי עם הכנסה פסיבית. הם מספרים לכם שהם יקימו לכם את האתר, ינהלו אותו וידאגו לדרופשיפינג, ואתם בתמורה צריכים רק לשלם דמי ניהול, ולקצור את הרווחים. בתהליך הזה, במקרה הטוב, נגזרים יותר מדי קופונים ואין לכם סיכוי אמיתי להרוויח, ובמקרה הגרוע – אתם עלולים ליפול קורבן להונאה של ממש, כמו למשל ההונאה של פורשופ.