למה כדאי לערוך תמונות לפני שמעלים אותן לאתר?

אחד מהאספקטים החשובים של ניהול אתרים הוא החלק הגרפי, וספציפית – התמונות באתר. תמונות הן לא רק "קישוט" למאמרים ולעמודים באתר שלכם. הן יכולות לספק מידע נוסף לגולש, למשוך את העין, לספר סיפור בצורה טובה יותר ממילים וגם לעזור לקידום האתר. בנוסף, כשמשתפים תכנים ברשתות חברתיות כמו פייסבוק או טוויטר (ואפילו טלגרם), עדיף שתהיה תמונה מצורפת כדי שהתצוגה המקדימה של השיתוף תיראה אטרקטיבית ולא רק לינק טקסטואלי משעמם.

למה חשוב לערוך תמונות לפני שמעלים אותן לאתר?

גודל התמונה – גם תמונות שמצולמות בטלפון הנייד בימינו הן גדולות מאוד, הרבה יותר מדי בשביל אתר אינטרנט. רוב הגולשים שלכם בכלל מסתכלים על האתר מסמארטפון ולכן אין צורך בתמונה ברוחב 1200 פיקסלים ברוב המקרים. כדאי לחתוך את התמונה לגודל סביר בהתאם לרוחב אזור התוכן באתר.

נפח התמונה – זה קשור גם לגודל עצמו (פיקסלים), אבל לא רק. חשוב להקטין את נפח התמונות לפני שמעלים אותן לאתר. תמונות כבדות מדי ייגרמו לאיטיות באתר – במיוחד באתרים עשירים במדיה. כלל אצבע טוב הוא להקטין את נפח התמונה לפחות מ-100 KB. לא תמיד זה מתאפשר, אבל בדרך כלל אפשר להסתפק בתמונות של 200 KB ופחות.

חיתוך התמונה כדי שתתאים לתוכן – לפעמים צילמנו תמונה מצוינת, אבל הנושא המרכזי בה קצת מרוחק. חיתוך התמונה והסרת אלמנטים מיותרים יכול להפוך אותה לטובה ומועילה יותר עבור האתר שלנו.

שיפור איכות התמונה – לפעמים קצת הבהרה וחידוד יכולים לעשות הבדל עצום באיכות התמונה וברושם שהיא משאירה. אפשר לערוך את התמונות בטלפון לפני ההעלאה שלהן, או להעלות אותן למחשב ולהשתמש בתוכנת עריכה לתמונות. הנה רשימה של אפליקציות עריכת תמונה חינמיות.

הוספת סימן מים – Watermark – תופעות של גניבת תוכן הן עניין שבשגרה באינטרנט. אפשר להוסיף חתימה או סימן מים לתמונות מקוריות שצילמתם, כדי לצמצם את האפשרויות של גנבי התוכן.

שינוי סוג הקובץ – לא תמיד נרצה להשתמש בפורמט התמונה הנפוץ JPEG. השימוש בפורמט WEBP (תמונות בנפח קטן יותר) הולך וגובר, ולעתים יש צורך דווקא בתמונות מסוג PNG. חשוב להמיר את התמונה לסוג הקובץ המתאים לפני ההעלאה לאתר.

הסרת רקע – בתמונות של מוצרים בחנות אינטרנטית, הרבה פעמים יש צורך בהסרת הרקע והעלאת המוצר ללא הסחות דעת ויזואליות, מה שיאפשר לרוכשים להתמקד במוצר בלבד. אם מישהו מבצע עבורכם הזנת תוכן לאתר, חשוב שיידע גם להסיר רקע מתמונות של מוצרים במידת הצורך, או להעביר את התמונות לטיפול גרפיקאית מקצועית.