מייסד וורדפרס קלט פתאום שגוטנברג הוא עורך גרוע

עורך הבלוקים של וורדפרס, גוטנברג, כבר נמצא איתנו כמה שנים. חלק מהאנשים שמשתמשים כיום בוורדפרס בכלל לא מכירים את העורך הקלאסי שהגיע לפניו, ואיכשהו התרגלו להשתמש בגוטנברג, למרות חסרונותיו הרבים. וורדפרס נולדה במקור כמערכת בלוגים, והגיעה עם עורך טקסט מובנה די בסיסי ופשוט, שמאפשר הקלדה, הדבקת טקסט, הוספת תמונות וסרטונים ולינקים, ושלום-תודה-רבה.

במקרים רבים זה מספיק לחלוטין, גם כאשר לא מדובר בבלוג. אולם, בשנים האחרונות יש מגמה ברורה של שימוש בבוני עמודים ויזואליים, כמו אלמנטור ו-WP Bakery, לצורך בניית אתרי וורדפרס, ובוורדפרס הבינו שהם צריכים לתת פתרון שיאפשר בניית עמודים מתוחכמת ללא שימוש בקוד. כך נולד גוטנברג.

לאחרונה, החליטו בוורדפרס לעצב מחדש את עמוד הבית המפורסם, ולהשתמש לשם כך בעורך הבלוקים המובנה של וורדפרס – גוטנברג. העיצוב של עמוד הבית של וורדפרס לא מתוחכם, בלשון המעטה, ואין בו פיצ'רים מיוחדים שמצריכים עבודה מאומצת או מורכבת, ובכל זאת – העבודה על עמוד הבית של החברה נגררה במשך שבועות ארוכים. מייסד וורדפרס, מאט מולנווג, התעצבן על הזמן הארוך שנדרש כדי להעלות גירסה חדשה של עמוד הבית, וציין זאת בתגובה פומבית. לדבריו: "זה עיצוב כל כך בסיסי, קשה לדמיין שהביצוע ייקח לאדם אחד יותר מיום של עבודה במערכת כמו WIX או סקוורספייס". זו כמובן אמירה די חדה מצדו של מולנווג – וויקס נחשבת למתחרה הקשה ביותר של וורדפרס, ורבים מהמשתמשים מציינים את קלות השימוש במערכת של וויקס כיתרון עצום על פני וורדפרס.

מולנווג זכה לשלל תגובות על ההערה שלו – חלק מהתגובות טוענות כי 33 יום, הזמן שנדרש להעלאת העיצוב החדש, הוא זמן סביר בהתחשב בכך שמדובר באתר חשוב עם הרבה טראפיק, וחלק מהתגובות היו סרקסטיות, ובירכו את מולנווג על כך שסוף סוף שם לב שיש בעיות חמורות עם שיטת עריכת הבלוקים הדיפולטיבית של וורדפרס.

ספק רב אם ההערה הזו תשפיע באופן מהותי על הכיוון שאליו הולכת וורדפרס. לאלה מכם שעדיין מעדיפים פשטות ונוחות ביצירת תכנים באתרי הוורדפרס שלכם, אתם יכולים לחזור ולעבוד עם העורך הקלאסי באמצעות תוסף, ולא לגעת בכלל בגוטנברג או בבוני עמודים ויזואליים. פוסט זה, אגב, נכתב באמצעות העורך הקלאסי בלבד.