ניהול אתרי חנות

ניהול אתר מכירות – למה זה כל כך מאתגר?

אתרי מכירות מהווים אתגר בכל הקשור לניהול אתרים. בין אם בעל העסק מנהל את אתר החנות בעצמו, או נעזר בשירותי ניהול אתרים מקצועיים, התחזוקה השוטפת של אתרים מהסוג הזה מורכבת יותר מאשר תפעול אתרים רגילים, כמו אתרי תוכן ותדמית. אז למה כל כך קשה לנהל אתר מכירות מצליח?

שכבות של מורכבות

מעבר לכל מה שצריך להיות באתר תדמיתי רגיל, באתר חנות יש מורכבויות נוספות שאין דרך להתחמק מהן. אתר מכירות לא כולל רק עמודי מידע, הוא כולל גם קטלוג מוצרים כלשהו, חיפוש ופילטרים מורכבים, עגלת קניות, אלמנטים של אבטחת מידע וסליקת אשראי (או אמצעי תשלום אחרים), שמירת מידע על הלקוחות ועוד. חלק מהאלמנטים האלה טכניים, וחלקם דורשים תכנון נכון ועדכונים תכופים, על מנת להתאים לטכנולוגיות המשתנות תדיר. זה נכון שגם אתר תדמיתי רגיל זקוק לניהול איכותי ומקצועי, אולם במקרה של אתר כזה, הטיפול בו פחות מסובך ודורש פחות ידע טכני ותכנותי.

תיאורי מוצרים: תוכן קצר שחוזר על עצמו

אם יש לכם חמישה מוצרים בחנות, סביר להניח שתוכלו לכתוב תוכן טוב ושונה על כל אחד מהם. אולם, בחנויות אינטרנטיות יש בדרך כלל עשרות, מאות או אלפי מוצרים. חלק מהמוצרים דומים מאוד, ולפעמים אפילו "משעממים". מעבר למפרט טכני, שממילא יהיה זהה בכל אתר שבו נמכר המוצר הספציפי, מה עוד אפשר לכתוב על המוצר? ואיך אפשר לדאוג לכך שהתוכן יהיה מעניין, קריא ולא יחזור על עצמו? תוכן כפול הוא בעיה בעיקר בכל מה שקשור לקידום במנועי חיפוש, וכאשר יש מוצרים רבים דומים, נוצרת בעיית תוכן שצריך להתגבר עליה.

יותר מדי עבודה

אתר חנות דורש עבודה מרובה ממי שמנהל אותו – לא רק ניהול תוכן, קידום במנועי חיפוש ותחזוקה שוטפת של האתר, אלא גם שירות לקוחות, טיפול בתשלומים, משלוחים, ניהול מלאי ועוד. בעלי אתרי סחר נוטים להתרכז בצד המכירתי-שירותי-שיווקי של האתר, ומזניחים את הזנת הטקסטים והתמונות, ולעתים גם את התחזוקה השוטפת. אם האתר פופולרי ויש הרבה מכירות, לבעל העסק יהיה עוד פחות זמן לשמור על האתר בתפקוד מלא וחלק, מכיוון שהוא יתמקד בעיקר בצד העסקי של האתר, ולא בצד הטכני או התוכני שלו.

תחרות עזה בתחום אתרי החנות

קניות אונליין הן חלק מהחיים שלנו כבר משנות ה-90 של המאה שעברה, אולם אין ספק שבשנה-שנתיים האחרונות אפשר לראות גידול משמעותי בכמות אתרי המכירות באינטרנט. הקורונה זירזה תהליכים, ומי שלא החזיק אתר – הבין שאין לו ברירה. כתוצאה מכך, כמעט לכל חנות יש היום אתר אינטרנט, והתחרות השיווקית, כמו גם התחרות על המקומות במנועי החיפוש – עזה במיוחד. אתר חנות שלא מנוהל במקצועיות, לא ייהנה מדירוג גבוה בגוגל, וסביר להניח שגם לא יהיו בו מכירות משמעותיות.